• Start Date:
    2016-04-29
  • End Date:
    2016-06-12
  • Type:
    LAN Event
  • Prize Pool:
    $3,000,000
  • Location:
    Philippines, Manila
  • Host / Series:
    Valve
2016-06-12
2016-04-29

News

Prize Pool

# Team Prize (EUR)
1.
OG
OG OG
1,011,640 EUR
2.
Team Liquid
Liquid Team Liquid
372,469 EUR
3.
Newbee
NewB Newbee
289,698 EUR
4.
LGD-Gaming
LGD LGD-Gaming
234,517 EUR
5.-6.
MVP Phoenix*
MVP Ph. MVP Phoenix*
185,774 EUR
 
Fnatic
Fnatic Fnatic
185,774 EUR
7.-8.
Natus Vincere
Na`Vi Natus Vincere
96,565 EUR
 
Vici Gaming Reborn*
VG.R* Vici Gaming Reborn*
96,565 EUR
9.-12.
Team Empire
Empire Team Empire
41,385 EUR
 
Digital Chaos
DC Digital Chaos
41,385 EUR
 
Alliance
[A] Alliance
41,385 EUR
 
compLexity Gaming
coL compLexity Gaming
41,385 EUR
13.-16.
Team Secret
Secret Team Secret
27,590 EUR
 
Evil Geniuses
EG Evil Geniuses
27,590 EUR
 
Mineski
Mski Mineski
27,590 EUR
 
Wings Gaming
Wings Wings Gaming
27,590 EUR

Main Event Play-offs

8 teams will be seeded to the Upper-Bracket and 8 teams to the Lower-Bracket.
All matches are Best of 3, except Lower Bracket Round 1 (Best of 1) and Grand Final (Best of 5)

Main Groupstage

Group stages will be played in the GSL Format. All matches are bo3. The top2 teams of each group advance to the Playoff Upper Bracket, the other teams go to the Lower Bracket.

Group A





Group B





Group C





Group D



China Qualifier

Main Qualifier



Winner: cn Newbee



Playoffs




Group Stage


5 teams in each group play in Round Robin series of 2 matches.
Top 2 teams from each group advance to the Play-offs.


The 1st place winner of the group stage will face the 2nd place from the other group.



Open Qualifiers



1st Winner: cn Vici Gaming
2nd Winner: cn Newbee.Young


First Open Qualifier

Full bracket

Second Open Qualifier

Full bracket

European Qualifier

Main Qualifier



Winner: ru Team Empire



Playoffs




Group Stage


5 teams in each group play in Round Robin series of 2 matches.
Top 2 teams from each group advance to the Play-offs.


The 1st place winner of the group stage will face the 2nd place from the other group.



Open Qualifiers



1st Winner: ro Kaipi
2nd Winner: ru FlipSid3 Tactics*



First Open Qualifier

Full bracket

Second Open Qualifier

Full bracket

SEA Qualifier

Main Qualifier



Winner: my Mineski



Playoffs




Group Stage


5 teams in each group play in Round Robin series of 2 matches.
Top 2 teams from each group advance to the Play-offs.


The 1st place winner of the group stage will face the 2nd place from the other group.



Open Qualifiers



1st Winner: ph TNC Predator
2nd Winner: vn Next Generation Esports*


First Open Qualifier

Full bracket

Second Open Qualifier

Full bracket

Americas Qualifier